امنیت تور نجات چقدر است؟

سوالات متداول
  • چه عواملی در میزان کیفیت و امنیت این تورها تاثیر گذارند؟
    عواملی مانند استانداردها، جنس و الیاف به کار رفته و برند و شرکت تولید کننده در کیفیت نهایی و سطح امنیت آن تاثیر گذارند.
  • جنس این تورها از چیست؟
    معمولا برای تولید این تورها از موادی مانند فایبرگلاس، پلی پروپیلن و فیبر کربن استفاده می‌کنند.
5/5 - (2 امتیاز)

بررسی امنیت تور نجات برای افرادی که قصد دارند در ارتفاعات کار کنند اهمیت و ضرورت بسیار زیادی دارد. همان‌طور که می‌دانید تورهای نجات از انعطاف پذیری بالایی برخوردار شده‌اند و می‌توانند در برابر فشارها و تنش‌های مختلف از خود مقاومت نشان دهند. این تجهیزات قدرت تحمل بسیار بالایی هم دارند. به همین دلیل می‌توان آن‌ها را از ضروری‌ترین تجهیزات ایمنی محسوب کرد. با این حال بسیاری از افراد تمایل دارند بدانند امنیت تور نجات چقدر است تا با خیال آسوده‌تر از آن استفاده کنند. در این بخش از آداک فیدار عواملی که در میزان امنیت تور نجات نقش دارند را بررسی می‌کنیم.

تور نجات یکی از اجزا اصلی در تجهیزات کار در ارتفاع است که در هنگام کار باید از آن استفاده کنید تا از سقوط و صدمه دیدن شما جلوگیری کند.

عوامل موثر بر امنیت تور نجات

تور نجات نیز مانند لنیارد یکی از تجهیزاتی است که در هنگام کار در ارتفاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. عواملی گوناگونی وجود دارد که می‌تواند در امنیت تورهای نجات تاثیر داشته باشند. برخی از مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • استانداردهای بین المللی
  • مواد اولیه
  • برند و شرکت تولید کننده

تور نجات

استانداردهای بین المللی تور نجات

اگر می‌خواهید امنیت تور نجات را بررسی کنید باید در ابتدا به استانداردهای بین‌المللی آن دقت داشته باشید که یکی از معروف‌ترین آن‌ها استاندارد NFPA 1983 است. این استاندارد نشان دهنده ویژگی‌هایی از قبیل قدرت تحمل بار، طول، قطر، قدرت انعطاف پذیری و کشش، ضخامت و جنس تور نجات است.

استاندارد دیگری که امنیت یک توری ایمنی را نشان می‌دهد با عنوان استاندارد EN 354 اروپا شناخته می‌شود که با انجام برخی از آزمون‌ها ویژگی‌هایی از قبیل قدرت تحمل بار تور، طول، قطر، قدرت کشش و… را اندازه گیری و بررسی می‌نماید.

مواد اولیه

یکی از فاکتورهای تضمین کننده امنیت تورهای نجات، میزان مقاومت آن در برابر کشش است. اگر تورهای نجات مقاومت بالایی در برابر کشش داشته باشند در هنگام استفاده احتمال پاره شدن آن‌ها کمتر خواهد بود. به همین دلیل باید از جنس با کیفیت، مواد اولیه مرغوب و درجه یک ساخته شده باشند تا قابلیت تحمل بار در آن‌ها بالا باشد.

از آنجایی که تورهای نجات باید در برابر حرارت و آتش سوزی از مقاومت بالایی برخوردار شده باشند، پس مواد اولیه موجود در ساختار آن‌ها باید در چنین شرایطی نیز از خود مقاومت نشان دهند.

در برخی از موارد لازم است تورهای نجات از گسترش یافتن آتش و شعله‌های آن پیشگیری به عمل آورند. به همین دلیل باید مواد اولیه به کار رفته در ساختار آن‌ها از امکان خاموشی سریع آتش برخوردار باشند.

برند و شرکت سازنده

نمی‌توان از امنیت یک تور نجات صحبت کرد اما سخنی از برند سازنده این تجهیزات ایمنی به میان نیاورد. پس اگر می‌خواهید نسبت به عملکرد و مقاومت این تورها اطمینان خاطر کافی داشته باشید بهتر است آن‌ها را از برندهای معتبر خریداری کنید که در این زمینه تجربه و سابقه بالایی داشته و این محصولات را با ویژگی‌های استاندارد تولید می‌کنند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

جنس تور نجات Safety Net

تور نجات یکی از اجزا اصلی در تجهیزات کار در ارتفاع است که در هنگام کار باید از آن استفاده کنید تا از سقوط و صدمه دیدن شما جلوگیری کند. در نتیجه باید به جنس و کیفیت تولید آن توجه بسیاری کنید. اگر می‌خواهید میزان امنیت تور را بررسی کنید، مهمترین مسئله این است که جنس آن تور را شما بدانید. در حال حاضر تولید کنندگان این تجهیزات را با استفاده از جنس‌های مختلفی طراحی می‌کنند تا قابل استفاده در مصارف گوناگون و در شرایط کاری متنوع باشند.

جنس تور نجات

از مهمترین این جنس‌ها می‌توان به فایبرگلاس، پلی پروپیلن، فیبر کربن و… اشاره کرد که هر کدام از ویژگی‌های خاص خود برخوردار شده‌اند. برای نمونه تورهای ساخته شده از جنس فایبرگلاس وزن کمی دارند اما مقاومت آن‌ها بالا است. پس می‌توانید از این تورها در هر شرایط آب و هوایی استفاده کنید.

جنس پلی پروپیلن نیز در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون مقاومت بالایی دارد و هزینه آن هم نسبتا کم است. برخی از شرکت‌های سازنده برای ساخت تورهای نجات از جنس فیبر کربن استفاده می‌کنند که وزن کمی دارد و به دلیل برخورداری از مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون، محصولی محبوب و پرطرفدار است.

علاوه بر این موارد در هنگام بررسی امنیت تور نجات باید به شیوه طراحی آن هم دقت داشته باشید. در این صورت از سوختگی کاربر، آسیب دیدگی و یا خستگی او جلوگیری به عمل خواهید آورد.


شما می‌توانید انواع تور نجات و دیگر تجهیزات ایمنی آتش نشانی را از مجموعه آداک فیدار تولید کننده و نماینده برندهای معتیر در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *