معرفی و بررسی انواع تجهیزات ایمنی کوهنوردی

5/5 - (2 امتیاز)

یکی از عوامل اصلی که باید در کوهنوردی به آن دقت کنید، رعایت ایمنی با استفاده از تجهیزات ایمنی کوهنوردی است. البته که باید مسائل دیگری را نیز رعایت کنید اما ایمنی از مهمترین آنها است. برخی از این تجهیزات ایمنی شامل دستکش، کوله پشتی، چادر، کیسه خواب، قطب نما و… می شود. با آداک فیدار همراه باشید.

انواع تجهیزات ایمنی کوهنوردی

 1. عصا کوهنوردی (باتوم کوهنوردی)
 2. کفش مخصوص
 3. لباس کوهنوردی
 4. کوله پشتی
 5. ابزارآلات فنی
 6. طناب کوهنوردی
 7. صندلی صعود
 8. کیسه پودر
 9. هشت فرود
 10. کارابین
 11. کلاه ایمنی
 12. طناب انفرادی
 13. رول و مته رول
 14. و…

تجهیزات کوهنوردی

عصا کوهنوردی (باتوم کوهنوردی)

باتوم کوهنوردی برای مسیرهای ناهموار و محیط هایی که دارای شیب هستند مورد استفاده قرار می گیرد. عصای کوهنوردی در می تواند از پیچ خوردگی پا و یا درد عضلانی و گرفتگی، جلوگیری کند.

کفش از مهمترین تجهیزات ایمنی کوهنوردی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات کوهنوردی، کفش مخصوص است. یک کفش کوهنوردی خوب دارای عاج مناسب در قسمت کفی آن است و در حالی که راحتی مناسبی را ارائه دهد از مقاومت خوبی نیز باید برخورددار باشد.

لباس کوهنوردی

برای یک کوهنوردی استاندارد و اصولی شما نیاز به سه لایه لباس دارید که بسته به نوع کاربردی که دارند، جنس آنها نیز متفاوت است.

لایه اول 

لباس های هستند که با بدن شما در تماس می باشند. بنابراین باید جنس نرمی داشته باشند.

لایه دوم

در این لایه باید از پوششی استفاده کنید. که بدن شما را گرم نگه دارد. جنس این لایه لباس معمولا از پشم مصنوعی، پلار و… می تواند باشد. بسته به شریط هوا می توانید از گرمکن های سبک نیز استفاده کنید.

لایه سوم

این لایه از شما در هنگام بارش باران و برق محافظت می کند. گتر، بادگیر، پانچو، و کاپشن تولید شده از جنس کورتکس می تواند گزینه مناسبی برای این لایه باشد.

کوله پشتی کوهنوری

در طی مسیر کوهنوردی، همراه همیشگی کوله پشتی شماست. با انتخاب یک کوله پشتی مناسب و جادار و سبک وزن می توانید در آن تجهیزات لازمه را به مقدار نیاز حمل کنید. در هنگام انتخاب کوله پشتی باید مواردی را در نظر بگیرید تا درست ترین انتخاب ممکن را انجام دهید که این موارد عبارت اند از:

 • کوله پشتی باید ضد آب باشد.
 • وزن سبکی داشته باشد.
 • حجم مناسبی داشته باشد. در این مورد باید ساعاتی که ممکن است در کوه بمانید را تا حدودی پیش بینی کنید.

کوله پشتی ازمهمترین تجهیزات ایمنی کوهنوردی

ابزارآلات کوهنوردی

در هر لحظه از سفر شما در کوه ممکن است به ابزارهای مختلفی نیاز پیدا کنید. این ابزارآلات می توانند طی کردن این مسیر را برای شما آسان تر کنند. مهم ترین این ابزارها شامل طناب، صندلی صعود، چراغ قوه، کلاه ایمنی، چکش، نوار تسمه، شانت، انواع طناب، قرقره و… می شود. مهمترین این ابزارها عبارت اند از:

طناب کوهنوردی

طناب نقش مهمی در ایمنی فرد کوهنورد دراد. این طناب ها انواع گوناگونی دارند که به دو دسته کششی و غیر کششی تقسیم می شوند. طناب های کششی قابلیت تحمل وزن را دارند و طناب غیر کششی از مقاومت بالایی برخورددار است.

صندلی صعود

ممکن است در مسیر کوهنوردی خود احساس خستگی کنید. در این شرایط می توانید برای رفع خستگی به صورت موقت توقف و با استفاده از صندلی صعود کمی استراحت کنید.

کیسه پودر کوهنوردی

در کوهنوردی کیسه پودر نقش مهمی دارد. چرا که با استفاده از پودر، از لغزش گیره های نگهدارنده لوازم فنی جلوگیری می کنید.

کیسه پودر، از تجهیزات ایمنی کوهنوردی

هشت فرود

شما با استفاده از این ابزار در واقع از سقوط خود جلوگیری می کنید. این ابزار هشتی شکل به طناب و هارنس متصل می شود. این ابزار اینگونه عمل می کند که در صورت افزایش فشار و وزن بر روی طناب، اصطحکاک طناب روی این ابزار باعث کم شدن سرعت آن می شود.

کارابین کوهنوردی

کاربین یک ابزار است که از آن برای صعود استفاده می شود. این ابزار هم به صورت ساده و هم پیچ دار در دسترس است. از کارابین می توان برای حمل و جابه‌جایی وسایل با وزن سبک استفاده کرد.

کلاه ایمنی کوهنوردی

کلاه ایمنی نیز یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی است که از سر شما در برابر ریزش سنگ، یخ و ضربات محافظت می کند.

طناب انفرادی

طناب در مراحل صعود از مهم ترین تجهیزات است. به دلیل نقش مهمی که دارد قبل از استفاده از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین هنگام خرید به کیفیت و کمپانی تولید کننده آن دقت کنید.

نوار تسمه

نوار تسمه ها به صورت دو لایه و تک لایه در ضخامت های متنوع تولید می شوند. بر اساس صخامت و تعداد لایه آنها مقاومت مختلفی نیز دارند.

رول و مته رول

هنگام اتصال تجهیزات و ابزارهای کوهنوردی و یا پایین آمدن می توان از میخ استفاده کرد. اما در برخی موارد، میخ گزینه مناسبی برای استفاده نیست و در این شرایط از رول و مته رول استفاده می کنیم.

تجهیزات ایمنی کوهنوردی


نتبجه گیری

کوهنوردی ورزش بسیار حساسی است و خطرات مختص به خود را دارد. شما با استفاده از تجهیزات ایمنی کوهنوردی می توانید این از خود در برابر این خطرات و آسیب ها محافظت کنید. نکته قابل توجه این است که در هنگام انتخاب و خرید به کیفیت و کمپانی سازنده آن تجهیزات دقت کنید تا موردی را انتخاب کنید که قابل اطمینان باشد. همچنین علاوه بر این موارد باید همراه خود جعبه کمک های اولیه نیز داشته باشید.


خرید تجهیزات ایمنی کوهنوردی از آداک فیدار

شما می توانید انواع تجهیزات کوهنوردی از جمله انواع طناب، کلاه ایمنی، تجهیزات آتشنشانی،‌تجهیزات کار در ارتفاع و … را از مجموعه آداک فیدار با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *