آموزش تست دستکش عایق برق

سوالات متداول
  • برای آزمایش این دستکش‌ها، چه تستی انجام می‌شود؟
    این دستکش‌ها را می‌توان به صورت چشمی و تست باد مورد آزمایش قرار داد تا از عملکرد و سلامت دستکش مطمئن شد.
  • انجام این تست‌ها چه کمکی می‌کند؟
    با انجام این تست‌ها و آزمایش‌ها می‌توان سلامت و درستی عملکرد دستکش را تشخیص داد. در این مراحل اگر دستکشی دارای ایراد و مشکل خاصی باشد که نتواند مراحل تست را با موفقیت پشت سر بگذارد، کنار گذاشته می‌شود و دیگر نباید از آن استفاده کرد.
5/5 - (1 امتیاز)

عملیات تست دستکش عایق برق پیش از استفاده از این محصولات توسط شرکت سازنده ضرورت دارد. علاوه بر این زمان، این دستکش‌ها باید هر ۶ ماه یکبار پس از استفاده نیز آزمون شوند. تست دستکش عایق برق پس از تعمیرات، استفاده بدون محافظ، بروز نقص و یا اشکال در آن، مشکوک شدن به خاصیت عایق بودن و… نیز ضرورت دارد. در حالت معمول بر روی دستکش‌های برقی یک مهر تاریخ درج شده که روز آزمایش اولیه توسط شرکت سازنده را نشان می‌دهد. از این محصولات باید ظرف ۱۲ ماه استفاده شود. در غیر این صورت باید به صورت مجدد آزمون شوند. در این بخش از آداک فیدار به نحوه تست دستکش‌های عایق برق می‌پردازیم.

دستکش مناسب یکی از مهمترین اجزا تجهیزات ایمنی کار با برق است. به دلیل نقش مهمی که دارد همیشه در هنگام کار با برق باید از آن استفاده کرد. با این کار خطرات و آسیب‌های احتمالی را به حداقل می‌رسانید.

آزمایش دستکش عایق برق

مراحل تست دستکش عایق برق

در این تست در دو مرحله بررسی چشمی و آزمایش باد صورت می‌گیرد. با انجام این تست‌ها از کیفیت، عملکرد و میزان عایق بودن دستکش اطمینان حاصل می‌شود.

بررسی چشمی

همان‌طور که می‌دانید دستکش عایق برق با جنس پلاستیک و یا لاستیک ساخته شده است. به همین دلیل در برابر آسیب‌هایی از قبیل بریدگی، ساییده شدن، سوراخ شدن و…. حساس است. در صورتی که فرد از دستکش بدون عایق استفاده کند ممکن است با خطراتی روبرو شود. پس باید پیش از استفاده از آن، دستکش را مورد بررسی دقیق قرار دهد. این کار مراحلی دارد که در ادامه آمده است.

در اولین گام آزمایش دستکش عایق برق باید آن را به صورت چشمی بررسی کنید. به این منظور لاستیک پایه دستکش را میان دستان خود گرفته و بچرخانید تا بتوانید هم سطوح داخلی و هم سطوح خارجی دستکش را به دقت بررسی کنید.

ممکن است در هنگام این ارزیابی متوجه نقص و یا ایرادی شوید و یا به سالم بودن دستکش شک کنید. در چنین شرایطی باید دستکش را میان انگشتان خود بچرخانید تا بتوانید ناحیه آسیب دیده و یا مشکوک را از فاصله نزدیک‌تر مشاهده کنید.

در گام بعدی می‌توانید کف دستکش را ارزیابی کرده و یا نوک انگشتان دست و شست را به دقت وارسی نمایید. برای این کار بهتر است انگشتان خود را از یکدیگر جدا کرده و فاصله میان آن‌ها را با دقت بالا بررسی کنید تا آسیب و یا بی‌نظمی را در این نقاط مشاهده و پیدا کنید.

آزمایش باد برای تست دستکش عایق برق

ممکن است با بررسی چشمی نتوان از عایق بودن دستکش اطمینان حاصل کرد. پس باید تست باد را انجام دهیم. در این صورت متوجه نشتی هوا از سمت دستکش خواهید شد و یا پی خواهید برد که دستکش هیچگونه عیب و نقصی ندارد. این کار را می‌توانید به صورت دستی و یا با کمک دستگاه بادکش به سرانجام برسانید.

اگر می‌خواهید تست دستکش را به صورت دستی انجام دهید باید کف دستکش را چیزی در حدود نیم اینچ به سمت بالا بغلتانید. در این صورت هوا کف دست و انگشتان دستکش جمع خواهد شد. پس می‌توانید آن را به گوش خود نزدیک ساخته و با فشاری که به آن وارد می‌کنید به خوبی جریان نشت هوا را احساس کنید.

این کار را می‌توانید با کمک بادکش نیز به سرانجام برسانید. به این صورت که پایه دستکش را روی بادکش لغزانده و حلقه اورینگ لاستیکی را بر روی آن بکشید. به گونه‌ای که در جای خود ثابت باقی بماند. سپس دستکش را باد کنید. حواستان باشد که باد دستکش بیش از اندازه نشود.

پس از باد کردن دستکش، آن را به گوش خود نزدیک کنید تا بتوانید جریان نشتی هوا را شنیده و یا آن را احساس کنید. امکان دارد در حین تست دستکش عایق برق متوجه نشتی هوا از آن شوید. در این صورت باید هرچه سریعتر دستکش را دور انداخته و از بین ببرید.

تست دستکش مقاوم الکتریکی

تشخیص تورم با تست باد

از سوی دیگر امکان دارد در هنگام بررسی دستکش عایق برقی به این نکته پی ببرید که در نقطه‌ای از آن تورمی به چشم می‌خورد. وجود این تورم نشان دهنده نوعی آلودگی شیمیایی بر روی دستکش است. این محصولات نیز باید هرچه سریعتر از دور خارج شده و تمیز شوند. سپس عملیات تست دستکش عایق برق بر روی آن‌ها انجام شود.


شما می‌توانید انواع دستکش عایق برق و دیگر تجهیزات آتش نشانی را از مجموعه آداک فیدار نمایندگی برندهای معتبر اروپایی در ایران با قیمت مناسب و ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید. برای دریافت استعلام قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس در واحد فروش تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:

تجهیزات ایمنی کار در سرما

معرفی و بررسی انواع تجهیزات ایمنی کوهنوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *