برای نصب و نگهداری از گیت ولو ها چگونه باید عمل کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)

گیت ولوها یا همان دریچه‌های دروازه‌ای، تنها به شرطی استفاده آسان و ماندگاری طولانی دارند که به درستی نصب و در ادامه به درستی نگهداری شوند. روش نصب اتصالات انتهایی در انواع گیت ولوها ممکن است متفاوت باشد (مثلاً شیار فلانژی در مقابل شیار رول شده در مقابل ویکتولیک)، در حالی که دستورالعمل‌های دیگر معمولا ثابت و مشابه است. اولین سوالی که در این مقاله می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که چگونه از شیرهای دریچه‌ای استفاده کنیم. توجه داشته باشید شرایط نصب و نگهداری گیت ولو آتش نشانی باید بگونه‌ای باشد که کمترین آسیبی به شیر وارد نگردد.

شرایط نگهداری گیت ولو

برای محافظت از مرکز یا نشیمنگاه (Seat) و درزگیری بهتر، لازم است که شیرها را تا زمانی که برای نصب آماده نشده‌اند باز نکنید. چرا که این کار می‌تواند شرایط را برای آسیب پذیری گیت ولو ها فراهم نماید. با انجام اقدامات درست، شما از شیر در برابر گرد و غبار و زباله ها محافظت کرده و خطر نشت صندلی را کاهش می‌دهید. اگر قصد دارید برای مدت زمانی طولانی‌تر از شیر ها نگهداری کنید، حتما توجه داشته باشید که گیت ولوها را در فضای خنک با تهویه مناسب قرار دهید.

روش نصب شیر های کشویی آتش نشانی

نصب گیت ولو آتش نشانی

 • با اینکه شیرها را می توان در هر جهتی نصب کرد، اما بهتر است برای سهولت دسترسی چرخ دستی، آن‌ها را به صورت عمودی به خصوص در اندازه های بزرگتر نصب کنید.
 • قبل از اینکه اقدامات لازم را برای نصب گیت ولو آتش نشانی آغاز کنید، نیاز است تا قسمت Seat و دیسک شیر را مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هیچ عیبی ناشی از ذخیره سازی یا حمل و نقل در این بخش ها به وجود نیامده است.
 • نیاز است تمام اقدامات جوشکاری را قبل از نصب شیر دروازه ای انجام دهید. پس از آن اطمینان حاصل کنید که فلانژ قبل از نصب شیر دروازه ای با استفاده از واشر مناسب مطابق با دمای محیط شده است.
 • همچنین نیاز است که شما از نبودن باقیمانده‌های جوش، ضایعات، زنگ زدگی، یا سایر زباله های موجود در لوله قبل از نصب اطمینان حاصل کنید.
  در صورت نیاز با آب یا مواد شوینده می‌توانید شیرها را شست و شو دهید.
 • در مرحله بعد نیاز است که مطمئن شوید فلانژ تاب خورده یا نه و یا ناهماهنگی دریچه دروازه نسبت به فلانژ وجود ندارد. این عامل یکی از شایع‌ترین علل مشکلات سوپاپ است. بنابراین نیاز است این مرحله با دقت بیشتری صورت گیرد.

نگهداری از گیت ولو

 • در صورت لزوم، شیر را برای کاهش بار روی مجموعه لوله‌کشی قرار دهید. پیچ‌های فاصله دهنده را نصب کنید و مراقب باشید به نشیمنگاه شیر آسیبی وارد نشود.
 • سپس در رو برو دو فلانژ را تنظیم کنید تا هنگام باز شدن لوله‌ها فضای کافی برای لغزش دریچه وجود داشته باشد. هنگامی که لوله ها در مرکز قرار گرفتند، پیچ ها را وارد کنید تا کف شیر بتواند روی آنها قرار گیرد و در نتیجه از افتادن شیر جلوگیری شود.
 • پیچ‌ها را یکی یکی سفت کرده و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید پیچ‌ها به درستی سفت شده‌اند.
 • پس از انجام مراحل قبلی فشار اعمال شده و شیر، واشر و فلانژ ها به خوبی درزگیری و محکم می‌شوند. پس از اتمام نصب، شیر را چندین بار مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که در حین نصب حرکت نکرده است.

تست میدانی

لازم است بدانید که دریچه های گیت لاستیکی تنها برای برای نگه داشتن فشار‌ های مشخصی طراحی شده‌اند. فشارهای آزمایشی بالاتر از فشار کاری در موقعیت‌های خاص می‌تواند باعث آسیب به شیر شود. در حالت باز بودن شیر، می‌توان خط لوله را تا فشار آزمایش هیدرواستاتیکی شیر آزمایش کرد.
همچنین گفتنی است که نشت قسمت Seat ممکن است زمانی رخ دهد که مواد خارجی در بین این قسمت قرار گرفته باشد. برای سنجش این خطر، شیر را 10٪ تا 15٪ باز کنید تا عمل شستشو با سرعت بالا انجام گردد. این عمل را در صورت لزوم مجدد تکرار کنید.

عملکرد گیت ولو

دقت کنید که از شیر در فشارهای بالاتر از فشار کاری آن نباید استفاده نکنید. اگر شیر در موقعیتی بین باز و بسته گیر کرده است، سطح و نشیمن شیر را مورد سنجش و بررسی قرار دهید. سپس اگر جسمی مشاهده شد، اجسام خارجی را بردارید و بررسی‌های لازمه را انجام دهید. فراموش نکنید که گشتاور بیش از حد از محرک‌ها می‌تواند به قطعات داخلی شیر شما آسیب وارد نماید.

نصب و نگهداری گیت ولو آتش نشانی

نگهداری شیر دروازه ای

اگر از زمان نصب گیت ولو (شیر دروازه ای) مدتی گذشته و به طور مرتب از شیر استفاده نمی‌شود، لازم است که حداقل یک بار در ماه شیر را مورد بررسی قرار دهید. فشار سیستم را قبل از انجام هر گونه تعمیر و نگهداری کاهش دهید تا هیچ خطری شما را تهدید نکند. برای حذف کردن گیت ولو ها از لوله کشی تنها کافی است ترتیب گفته شده برای نصب را برعکس انجام دهید. همچنین نیاز است تا شما دروازه شیر را با برداشتن بدنه بالایی (کاپوت) و ساقه آن تعویض نمایید. پس از اتمام این فرایند دروازه را پیچ کرده و با قطعه جدید جایگزین کنید.

نکاتی مهم در رابطه با طراحی گیت ولو ها

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام اندازه‌گیری شیر، همیشه فضای موجود را برای عملکرد چرخ دستی در نظر بگیرید. همچنین نیاز است تکیه گاه‌های سوپاپ را نیز برای حمل وزن اضافی مدنظر قرار دهید. ناگفته نماند که این شیرها برای استحکام بیشتر دارای بدنه های چدن انعطاف پذیر هستند. همچنین قطعه Seat قالب‌گیری شده با کیفیت بالا، گشتاور پایینی را برای طول عمر کاری محصول بدون تعمیر و نگهداری ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *