ویژگی های یک شیلنگ آتش نشانی خوب چیست ؟

5/5 - (1 امتیاز)

از تجهیزات اصلی و پرکاربرد در عملیات های اطفا حریق، می توان شیلنگ های آتش نشانی را نام برد. این محصولات در انواع سایز ها و با ویژگی های مختلف توسط بسیاری از برند های معتبر در جهان تولید شده و از آنها برای کاربرد های مختلف استفاده می شود. اما این تجهیزات، با دیگر شلنگ های موجود در بازار تفاوت دارند. زیرا عوامل محیطی خطرناکی در عملیات های اطفا حریق وجود دارند، که می توانند به آنها آسیب برسانند. در این مقاله قصد داریم تا ویژگی های شیلنگ آتش نشانی خوب و مناسب را معرفی کرده و در مورد آنها توضیح دهیم.

اما نکته ای که باید اول از همه به آن توجه شود، کاربری است. به این معنی که از شیلنگ، در چه محیطی و برای چه کاربردی استفاده می شود. به همین دلیل است که برخی از صنایع اقدام به خرید شیلنگ آتش نشانی ضد اسید کرده و یا در برخی از عملیات ها از محصولات مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می کنند. اما جدای از کاربرد، دیگر ویژگی شیلنگ های آتشنشانی به شرح زیر هستند.

انعطاف پذیری

یک شیلنگ خوب باید به اندازه کافی منعطف باشد تا در هنگام استفاده به راحتی و بدون گره خوردن امکان کار کردن با آن فراهم باشد. همچنین باید در حالت مرطوب یا خشک، به راحتی به صورت یک رول صاف جمع شود. ویژگی انعطاف پذیری نباید سبب کاهش مقاومت در برابر سایش و فشار گردد.

ویژگی شیلنگ آتش نشانی خوب

پوشش بیرونی پلاستیکی محکم، عمر شلنگ را طولانی می کند. علاوه بر این نیاز است که این محصولات به راحتی قابل تعمیر و عیب یابی باشند. نکته ای که باید در اینجا یادآور شویم این است که این محصولات هر چقدر هم که با کیفیت باشند ممکن است در خطر ترکیدگی قرار گیرند. ترکیدگی شیلنگ ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه بحث به این عوامل می پردازیم.

تغییر در طول و قطر

هر گونه افزایش در طول یا قطر شیلنگ در هنگام تحت فشار قرار گرفتن، نشان دهنده کشش است. کشش نامحدود باعث ضعیف شدن بافت و در نتیجه ترکیدن آن می شود. علاوه بر این، کشش یا افزایش امتداد طولی باعث می شود که شیلنگ در هنگام فشار به حالت مارپیچ در آید. در نتیجه برای مراقبت باید از ایجاد کشش و ترکیدگی جلوگیری شود تا آسیبی به محصول وارد نگردد. به این ترتیب محصولاتی که دارای مقاومت بالا در برابر کشش و ترکیدگی باشند طول عمر بالاتری دارند.

از دست دادن اصطکاک

سطح داخلی شیلنگ ها باید تا حد امکان صاف باشد تا فشار از طریق اصطکاک به حداقل کاهش پیدا کند. اگر اصطکاک از بین برود، احتمال ترکیدگی وجود داشته و قابلیت استفاده خود را از دست می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله روش های نگهداری شیلنگ آتش نشانی را حتما بخوانید.

وزن

وزن متناسب، از ویژگی های شیلنگ آتش نشانی مناسب است. چنانچه محصول از وزن زیادی برخوردار باشد، نه تنها استقرار آن در وسایل نقلیه آتش نشانی سخت می گردد، بلکه احتمال خرابی و ترکیدگی آن نیز افزایش پیدا می کند.

مقاومت در برابر فشار

یکی از ویژگی های مهم شیلنگ های آتشنشانی، میزان مقاومت در برابر فشار است که باید به آن توجه ویژه ای شود. شلنگ با کیفیت باید توانایی تحمل فشارهای داخلی فراوانی را داشته باشد. زیرا در حین عملیات، این فشارها ممکن است تا 10.5 بار یا حتی گاهی بیشتر نیز باشند. بنابراین شیلنگ درجه یک باید به گونه ای طراحی شود که حاشیه مناسبی برای فشار احتمالی ایجاد کند.

شیلنگ های مورد استفاده در عملیات های اطفا حریق، معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که توانایی تحمل حداقل دو برابر فشاری که در هنگام کار به آنها وارد می گردد را داشته باشند.

برند های تولید کننده، گاهی اوقات فشار ترکیدگی متوسط شیلنگ های خود را نشان می دهند. این فشار به عنوان فشار ترکیدگی با طول کوتاه نامیده می شود که بسته به نوع و کیفیت محصول ممکن است تا حدود 40 بار افزایش یابد. این ویژگی شیلنگ های آتش نشانی بسیار مهم بوده و با توجه به آن، در برخی از صنایع استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *