بهترین محل برای نصب کپسول آتش نشانی

سوالات متداول
  • استانداردهای نصب کپسول های آتش نشانی شامل چه مواردی است؟
    فاصله کپسول های اطفا حریق، محل نصب کپسول آتش نشانی، تعداد کپسول اطفا حریق مور نیاز، سطح پوشش هر کپسول
  • بهتر است کپسول ها را در چه محلی نصب کنیم؟
    نصب این کپسول ها باید بر اساس استانداردها صورت گیرد و باید در محلی باشد که درسترسی به آن در زمان زمان آتش سوزی آسان باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

محل نصب کپسول آتش نشانی باید بر اساس اصول و استانداردهای لازم مشخص شود. در غیر این صورت ایمنی ساختمان به خطر خواهد افتاد. این تجهیزات را باید در مکان‌هایی نصب نمایید که در مواقع اضطراری در دسترستان باشند تا بتوانید به راحتی از آن‌ها به منظور اطفا حریق استفاده کنید. اگر محل نصب کپسول آتش نشانی به درستی در نظر گرفته نشود در مواقع آتش سوزی، واکنش سریعی برای خاموش کردن آتش نخواهید داشت. و این عامل خسارات مالی و جانی شدیدی به شما وارد خواهد کرد. در این بخش از مقالات آداک فیدار، به برخی از مهمترین نکات و استانداردهای محل نصب کپسول آتش نشانی اشاره خواهیم کرد.

ویژگی‌های محل نصب کپسول آتش نشانی

بهترین محل نصب کپسول آتش نشانی نزدیک در ورودی و خروجی است. به گونه‌ای که کپسول در معرض دید قرار گرفته و همه بتوانند به راحتی آن را مشاهده کنند. برای نصب این تجهیزات بر روی دیوار باید حتماً از بست‌هایی که به طور ویژه برای این کار طراحی شده‌اند کمک بگیرید.

اگر ساختمان شما وسعت و متراژ بالایی دارد، باید از چند کپسول استفاده کرده و آن‌ها را در مکان‌هایی نصب نمایید که تمامی افراد بتوانند به راحتی به کپسول دسترسی داشته باشند. در کنار این تجهیزات باید دستورالعمل استفاده صحیح از آن‌ها قرار داده شود تا تمامی افراد بتوانند به درستی از آن استفاده کنند. محل نصب کپسول آتش نشانی باید به گونه‌ای انتخاب شود که این تجهیزات آسیب نبینند. بهتر است آن‌ها را از مواد اشتعال زا و یا خطرناک دور نگه دارید و محلی امن را برای نصب کپسول در نظر بگیرید.

استاندارد محل نصب کپسول آتش نشانی

محل هایی که نباید کپسول را در آنجا قرار دهیم!

کپسول‌های آتش نشانی را نباید در فضای باز نصب کنید. این تجهیزات نباید در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند و یا در محلی نصب شوند که امکان ریزش برف و باران بر روی کپسول وجود دارد. اگر در یک ساختمان چند طبقه زندگی می‌کنید باید برای هر کدام از طبقات کپسول جداگانه‌ای در نظر گرفته و آن را در محل مناسب خود نصب کنید.

کپسول‌های آتش نشانی آویزهای مخصوصی دارند که باید بر روی آن‌ها نصب شوند. محل قرارگیری آن‌ها بر روی این آویزها باید به شکلی باشد که برچسب‌های درج شده بر روی کپسول کاملاً مشخص باشد.

در صورتی که می‌خواهید کپسول‌های آتش نشانی را درون کابینت جای دهید و یا آن‌ها را در فرورفتگی‌های داخل دیوار نصب نمایید، نباید کابینت و یا درب قفل باشد. این محل را باید علامت گذاری کنید و به صورت کامل در معرض دید همگان قرار دهید.

اگر محل نصب این تجهیزات را درون کابینت در نظر گرفته‌اید باید این احتمال را بدهید که دمای داخل آن افزایش پیدا کند. برای پیشگیری از بروز چنین آسیبی باید برای داخل کابینت محل نصب کپسول آتش نشانی، سیستم و محفظه تهویه هوا در نظر بگیرید. از این تجهیزات به درستی حفاظت کرده و در موقع مناسب کپسول را شارژ و سرویس نمایید.

فاصله استاندارد میان محل نصب کپسول آتش نشانی چقدر است؟

یکی از مهمترین نکات محل نصب کپسول آتش نشانی توجه به فاصله استاندارد میان این تجهیزات است. شما می‌توانید با در نظر گرفتن چند فاکتور این فاصله را تعیین  نمایید. یکی از مهمترین این عوامل نوع کپسول، بزرگ و یا کوچک بودن آن است.
متراژ محل نیز در تعیین این فاصله اثر دارد. اگر برای ساختمان‌های با متراژ‌های بالا از کپسول‌های کوچک استفاده می‌کنید باید میان هر کدام از آن‌ها فاصله کمی را تعیین نمایید.

تعیین این فاصله به عوامل دیگری از قبیل نوع محیط و شرایط آن نیز وابسته است. باید بدانید که در آن محل، مواد قابل اشتعال و خطرناک وجود دارد یا خیر؟. سپس فاصله استاندارد میان کپسول‌ها را تعیین کنید.

آتش کلاس A (چوب و مواد سوختنی) 75 فوت
آتش کلاس B (مواد نفتی و ….) 50 فوت
آتش کلاس C (الکتریکی) با توجه به دیگر کپسول های قرار گرفته در محیط تعیین می گردد.
آتش کلاس D (فلزات قابل اکسید) 75 فوت

محاسبه تعداد کپسول مورد نیاز و ارتفاع نصب آن‌ها

علاوه بر توجه به استانداردهای محل نصب کپسول آتش نشانی، توجه به تعداد مناسب این تجهیزات برای ساختمان شما نیز اهمیت دارد. برای محاسبه تعداد مناسب کپسول، باید در ابتدا به ویژگی‌های خاص محیط خود دقت کنید و بدانید که در آن با کدام مواد سوختنی و یا اشتعال زا سر و کار دارید.

پس از آن سطح محل مورد نظر را محاسبه کرده و دانسیته مواد سوختنی را در نظر بگیرید. بعد از این کار باید محل از لحاظ میزان حریق مورد بررسی قرار گرفته و سطح احتمالی آتش سوزی در آن برآورد شود. ارزش کالاهای موجود در محیط و تجهیزات آن مشخص گردد و فاکتور خاموش کنندگی آن تعیین شود.

پس از آن محل و مساحت آن با توجه به سطح تحت پوشش کپسول تقسیم گردد تا تعداد تجهیزات مورد نظر به دست آید.

فاصله کپسول های آتش نشانی در زمان نصب

لازم است بدانید که سطح پوشش کپسول‌های آتش نشانی در واقع همان شعاع پوشش دهندگی این تجهیزات است. این فاکتور با توجه به نوع کپسول، سایز و وزن آن به دست می‌آید. نکته دیگری که باید در زمینه محل نصب کپسول آتش نشانی به آن دقت کنید ارتفاع نصب این تجهیزات است. مطابق با استانداردهای تعیین شده برای کپسول‌هایی که وزن کمتر از ۱۸ کیلوگرم دارند، باید ارتفاع حداکثر ۱.۵ متری از سطح زمین را در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید که بالای کپسول آتشنشانی باید حداکثر ۱.۵ متر از زمین فاصله داشته باشد. اما اگر کپسول از وزنی بالاتر از ۱۸ کیلوگرم برخوردار شده می‌توانیم آن را در ارتفاع بالاتر از یک متر از سطح زمین نصب کنیم.


آداک فیدار

شما می‌توانید انواع کپسول آتش نشانی و دیگر تجهیزات آتش نشانی و حفاظت فردی را از مجموعه آداک فیدار با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *