تفاوت گیت ولو و گلوب ولو

5/5 - (1 امتیاز)

گیت ولو و گلوب ولو دو تا از پر استفاده ترین شیر های مصرفی در صنایع هستند. این شیرها برخلاف دارا بودن ظاهری بسیار مشابه، کاراییشان با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به این سوال که تفاوت گیت ولو و گلوب ولو چیست؟ پاسخ داده و به شما نشان دهیم که هرکدام از این شیرها چه ویژگی های منحصر به فردی دارند. ناگفته نماند که آنها به عنوان شیر آتش نشانی نیز استفاده می‌شوند.

با آداک فیدار همراه باشید.

گیت ولو (Gate Valve)

گیت ولوها شیرهای خطی و خاموش کننده‌ای هستند که سالیان سال است نقش خود را در صنعت ایفا کرده‌اند. این دسته از شیرها معمولا در شرایطی که نیاز به آب بندی محکم احساس می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیت ولو چاقویی یکی از مهم‌ترین گیت ولوهای مورد استفاده در صنعت است که معمولا در محیط‌های ضخیم‌تر و چسبناک‌تر استفاده می‌شود.

تفاوت های شیر دروازه ای با شیر بشقابی

از آنجایی که در مسیر استفاده از گیت ولوها مانعی ایجاد نمی‌شود طبیعی است اگر این شیرها افت فشار کمی ایجاد کنند. با حرکت دیسک، گیت به سمت بالا حرکت کرده تا بتواند دریچه را باز کند. با حرکت دیسک به سمت پایین دریچه بسته می‌شود تا با بخش هایی به نام نشیمنگاه یا Seat برخورد کند. دیسک گیت ولوها می‌تواند همچون یک گوه، چاقو یا به شکل موازی تشکیل شود.

جهت خرید انواع گیت ولو آتش نشانی به بخش فروشگاه آداک فیدار مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

اگر چه گیت ولو دارای مقداری ظرفیت گازی می‌باشد اما این گاز برای تنظیم جریان استفاده نمی‌شود. چرا که دیسک آن نازک است و اگر در جای صحیح خود قرار نگیرد ممکن است موجب آسیب دیدگی شود. این آسیب می‌تواند عمر مفید شیر را کاهش دهد. برای افزایش ماندگاری و عمر مفید شیر بایستی در هنگام استفاده شیر، دروازه کاملا باز یا بسته شود.

گلوب ولو (Globe Valve)

گلوب ولو یا شیرهای کروی نیز عضوی از خانواده شیرهای خطی محسوب می‌شود. این شیر ها در جهت توقف و راه اندازی مواد و همچنین تنظیم جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیر گلوب به دلیل طراحی خاص مهر و موم محکمی با احتمال نشتی کمتر ایجاد می‌کند. دریچه گلوب ولو به دلیل طراحی سنتی بدنه آن شبیه به کره زمین می‌باشد، همین عامل باعث شده است تا به این نام خوانده شود.

نشیمن‌گاه‌های شیر گلوب موازی با جریان هستند، بنابراین هنگام باز بودن شیر، فرسایش نشیمنگاه کمتر دیده می‌شود. این ویژگی همچنین باعث می‌شود که دریچه گلوب به یک دریچه گازی عالی تبدیل شود. یکی از ویژگی‌های منفی گلوب ولوها این است که به دلیل طراحی خاص امکان افت فشار بالا برای آن‌ها وجود دارد.

فرق بین گیت ولو و یا گلوب ولو

گلوب ولو ها مواد درون خود را مجبور می‌کند تا جهت جریان خود را دقیقاً در داخل شیر تغییر دهند. علاوه بر این، جریان مواد در داخل شیر به فضای بین نشیمنگاه و دیسک بستگی دارد. هر چه این فاصله بیشتر باشد، مایع بیشتری وارد شیر می‌شود.

شیرهای گلوب برای کاربردهایی که ایمنی و نشتی بسیار مورد توجه است، مناسب می‌باشند. این شیرها اغلب در طراحی دارای ورودی بالایی هستند، بدین معنی که دسترسی به اجزای داخلی شیر از بالا می‌باشد.

آداک فیدار تولید کننده انواع گلوب ولو آتش نشانی می‌باشد. جهت مشاهده مدل ها و یا خرید محصول به فروشگاه وبسایت مراجعه کنید.

مهم‌ترین تفاوت‌های گیت ولوها و گلوب ولوها

گیت ولو و گلوب ولو از جمله مهم‌ترین اعضای خانواده شیرهای خطی هستند که گاها در کنار یکدیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما تفاوت‌های فاحشی نیز با یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

ساختار

یکی از تفاوت های اصلی گیت ولو ها و گلوب ولو ها در ظاهر این شیرها است. ساخت شیر های دروازه‌‌ای یا بهتر است بگوییم گیت ولوها بسیار ساده تر و آسان‌تر از ساخت گلوب ولوها است. بسیاری از اجزای داخلی این شیرها در قسمت بالایی بدنه شیر قرار دارند. بنابراین هنگامی که شیر شروع به فعالیت می‌کند شاهد خالی شدن بدنه هستیم. به همین دلیل است که کمی افت فشار مشاهده می‌شود. شیرهای دروازه‌ای همچنین ممکن است دارای یک ساقه بالا رونده یا ساقه‌ای غیر بالا رونده باشند.

در مقابل، بسیاری از قطعات دریچه گلوب در داخل خود حفره قرار دارند. از آنجایی که هدف اصلی گلوب ولوها دارا بودن دریچه گاز و ایجاد خاموشی مثبت است، طراحی آن به گونه‌ای است تا اجازه داده شود انسدادهایی را ایجاد و به دریچه کره در این منظور کمک می‌کند. طراحی این شیر همچنین موجب ایجاد تغییراتی در جهت و سرعت جریان سیال می‌شود که به افت فشار بالا کمک می‌کند. گفتنی است که گلوب ولوها دارای یک ساقه بالارونده می‌باشند.

تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

کاربرد

گیت ولوها در شرایطی که افت فشار کم از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده می‌شود. این در حالی است که شیر های بشقابی در شرایطی که تغییرات شدید فشار مشکلی ایجاد نمی‌کند، استفاده می‌گردند. همچنین شیر های دروازه ای چند جهته و شیر های بشقابی یک طرفه هستند.

شیرهای دروازه‌ای برای کنترل جریان طراحی نشده‌اند بلکه برای انزوای سیال شکل گرفته‌اند. بنابراین گیت ولو نمی‌تواند قدرت سیالی را که در یک موقعیت نیمه باز جریان دارد، تحمل کند. از طرف دیگر، شیر گلوب بیشتر یک شیر کنترل جریان محسوب می‌شود.

نحوه عملکرد

جدای از کاربردی که این دو شیر دارند، تفاوت گیت ولو و گلوب ولو در نحوه عملکردشان نیز دیده می‌شود. در مکانیزم عملکردی شیرهای دروازه‌ای، دیسک بین قسمت نشیمنگاه یا Seat قرار می‌گیرد. حرکت در زاویه مناسب نسبت به جریان سیال صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی یا جریانی کامل ایجاد می‌شود یا اصلا هیچ جریانی شکل نمی‌گیرد. اگر دریچه را باز کنید، فضای جریان به اندازه حفره دریچه با مقدار کمی اضافی در جایی که ساقه و نشیمنگاه ها قرار دارند، می‌باشد.

در مقابل دیسک شیرهای گلوب به موازات جریان مواد حرکت می‌کنند. جریان کامل به این معنی می‌باشد که دیسک تنها باید کمی از روی Seat حرکت کند. به طور کلی بایستی بگوییم اگر چه این شیرها در ظاهر ممکن است به دلیل تشابه زیاد شما را سردرگم کنند. اما تفاوت‌های بسیار زیادی در ویژگی‌ها و نحوه عملکرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *