عملیات امداد و نجات کوهستان + مراحل آن

سوالات متداول
 • عملیات امداد کوهستانی چیست؟
  عملیاتی است که برای نجات جان افراد در مناطق کوهستانی انجام می شود. این عملیات یکی از شاخه های امداد و نجات SAR یا Search and Rescue است.
 • این عملیات چگونه انجام می شود؟
  این عملیات شامل 4 مرحله است که عبارت است از: اعلام خطر، جستجو، نجات، انتقال به بیمارستان و انجام کارهای پزشکی
5/5 - (1 امتیاز)

عملیات امداد و نجات کوهستان به عملیاتی گفته می‌شود که برای یافتن و نجات افراد حادثه‌دیده در کوهستان انجام می‌گیرد. این عملیات معمولا در محیط‌های نامناسب و ناهموار کوهستانی انجام می‌‌شود و چالش‌های زیادی را برای امدادگران به همراه دارد. به همین دلیل تنها افرادی می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند که تخصص بالایی در این زمینه دارند.‌ همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی و امدادی در این شرایط بسیار اهمیت دارد. عملیات امدادی در کوهستان یکی از عملیات‌های امداد و نجات SAR یا Search and Rescue است. در این بخش از آداک فیدار به چگونگی انجام این عملیات و مراحل آن می پردازیم.

مراحل عملیات امداد و نجات کوهستان

عملیات امداد و نجات کوهستان در چهار مرحله انجام می‌شود:

اعلام خطر

اولین مرحله اعلام خطر توسط افراد حادثه‌دیده یا سایر افراد حاضر در محل حادثه است. این کار می‌تواند از طریق تلفن، بی‌سیم، یا هر وسیله ارتباطی دیگر انجام شود.

جستجو

پس از اعلام خطر، مرحله جستجو آغاز می‌شود. در این مرحله امدادگران با استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های مختلف به دنبال افراد حادثه‌ دیده می‌گردند.

نجات

پس از یافتن افراد حادثه‌دیده، مرحله نجات آغاز می‌شود. در این مرحله، امدادگران با استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های خاص افراد حادثه‌ دیده را از محل حادثه خارج می‌کنند. گفتنی است که در این مرحله خدمات اولیه مختلف نیز ممکن است ارائه شود.

انتقال به بیمارستان

پس از نجات افراد حادثه‌ دیده آنها باید به بیمارستان منتقل شوند تا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرند.

امداد و نجات در کوهستان

اصول انجام عملیات امداد و نجات کوهستانی

 • پیش طراحی: داشتن برنامه برای چگونه رسیدن به مصدوم و تصور کردن صحنه حادثه در ذهن
 • آشنایی با حادثه: فردی که کنترل عملیات را در دست دارد باید از چگونگی رخ داد حادثه مطلع باشد و احتمال وقوع حادثه دیگر را نیز باید در نظر بگیرد.
 • برنامه ریزی و در نظر داشتن حوادث دیگر: داشتن یک برنامه مشخص برای انجام عملیات و استفاده صحیح و به جا از تجهیزات در دسترس
 • داشتن استراتژی: فردی که عملیات را اداره می کند باید یک استراتژی داشته باشد تا از نیروی های عملیاتی خود بهترین استفاده را داشته باشد. همچنین از هر فرد باید با توجه به توانایی که دارد از آن استفاده کند.
 • مرحله تعلیق: در این مرحله به دلیل وجود موانع مختلف عملیات در وضعیتی قرار می‌گیرد که نه به پایان رسیده است و نه فرد نجاتگر از صحنه حادثه خارج شده است.
 • انتقاد و ارتباط مناسب با نجاتگران: بعد از تمام شدن عملیات باید از نجاتگران انتقاد صحیح انجام داد و یک ارتباط خوب برقرار کرد تا در حوادث بعدی روند عملیات بهبود پیدا کند.

در عملیات های جستجو سه اصل مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. این 3 اصل عبارت اند از:

 1. حفظ جان نجاتگر
 2. حفظ جان دیگر نجاتگران
 3. نجات و حفظ جان مصدومین و افراد حادثه دیده

ویژگی های افراد نجاتگر در عملیات SAR

 • سرعت عمل بالا: یک فرد نجاتگر باید در واکنش با اتفاق‌ها از سرعت عمل بالا و چابکی برخوردار باشد. این ویژگی کمک می کند تا فرد بتواند خودر را با تغییرات احتمالی سازگار کند.
 • انعطاف پذیری: منعطف بودن فرد نجاتگر در فرایند عملیات بسیار کمک کننده است.
 • تحمل سختی و فشار: در هنگام نجات یک فرد ممکن است نجاتگر در وضعیت فیزیکی خوبی قرار نداشته باشد. اما باید بتواند با وجود ناراحتی و شرایط بد فیزیکی که در آن قرار دارد، فشارهای وارده را تحمل کند تا بتواند به دیگر افراد کمک رسانی کند.
 • استایل بدنی مناسب: توانایی بدنی و فیزیکی برای یک نجات گر بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل باید به صورت مداوم ورزش های مربوطه را انجام دهد تا قدرت فیزیکی و انعطاف بدن خود را بالا ببرد.
 • شرکت در دوره های آموزشی: فرد نجاتگر باید قبل از شروع به کار دوره‌های آموزش مربوط به عملیات امداد و نجات را به خوبی بگذراند تا بتواند در مراحل عملیات بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

عملیات امدادی کوهستان

عوامل موثر بر عملیات امداد و نجات کوهستان

در عملیات امداد و نجات کوهستانی عواملی مانند موقعیت حادثه، شرایط آب و هوایی، نوع حادثه رخ داده و شرح حال فرد حادثه دیده بسیار مهم و حائز اهمیت است. به همین دلیل توصیه می‌شود که به هیچ عنوان نباید از این عوامل غافل شد.

تجهیزات مورد نیاز برای عملیات امداد و نجات کوهستان

امدادگرانی که به ارائه خدمات نجات در کوهستان می‌پردازند، معمولا برای نجات افراد آسیب دیده از تجهیزات مختلفی استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین این تجهیزات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابزار و تجهیزات ارتباطی

این ابزار و تجهیزات ارتباطی، مانند تلفن همراه، بی‌سیم، و رادیو، برای برقراری ارتباط بین امدادگران و سایر افراد ضروری است و به روند عملیات کمک می‌کند.

تجهیزات جستجوی افراد حادثه‌ دیده

تجهیزات جستجوی افراد حادثه‌ دیده مانند دوربین‌های حرارتی، دستگاه‌های ردیاب GPS، و سگ‌های جستجو که برای یافتن افراد حادثه‌ دیده مورد استفاده قرار می‌گیرند از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای امدادرسانی‌های کوهستان محسوب می‌شود.

وسایل و تجهیزات نجات افراد مصدوم

از دیگر لوازم ضروری امداد نجات در کوهستان می‌توان تجهیزات نجات افراد حادثه‌ دیده مانند طناب، کلاه ایمنی، تجهیزات پزشکی و غیره اشاره کرد.

در این مقاله به بررسی عملیات امداد و نجات کوهستان پرداختیم و مراحل و چگونگی انجام آن را بررسی کردیم. همچنین گفتیم که برای اجرایی این عملیات به چه تجهیزاتی نیاز است. نجاتگران نیز باید آموزش های لازم را دیده و از شرایط بدنی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند عملیات‌های امداد و نجات را با موفقیت پشت سر بگذارند.


آداک فیدار

مجموعه آداک فیدار نزدیک به دو دهه است که در زمینه خودرو و تجهیزات آتش نشانی فعالیت می‌کند. همچنین خدمات تعمیر، تجهیز و بازسازی انواع خودرو آتش نشانی را نیز انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *