شاخص ایمنی HSE چیست و چه کاربردی دارد؟

4.7/5 - (3 امتیاز)

شاخص ایمنی HSE مخفف عبارت Health, Safety, Environment می باشد که به معنی سلامت، ایمنی و محیط زیست است. اما در اصطلاح به آن HSE می گویند. این شاخص را به عنوان شاخص بهداشت ایمنی یک سیستم اجرایی نیز می شناسند. این شاخص از ما در برابر کلیه خطرات و آسیب هایی که ممکن است در محل کار دچار شویم، محافظت می کند.

به کار گرفتن این سیستم توسط کارفرمایان می تواند در روند کاری آنها تاثیر مثبت داشته باشد و کارکنان آنها عملکرد بهتری از خود نشان دهند. برخی تصور می کنند که HSE یک شاخص درمانی است اما فقط بخشی از این شاخص مربوط به امور درمانی است.

اجزای شاخص ایمنی HSE

 • بهداشت
 • ایمنی
 • محیط زیست

بهداشت در شاخص اچ اس ای

بخش بهداشت و سلامتی این شاخص وظیفه رسیدگی به وضعیت کارکنانی را دارد که در محیط های خطرناک مانند معادن و کار در محیط های دارای اشعه فعالیت می کنند. در واقع سازمان HSE با بررسی و ارزیابی خطرات و آسیب هایی که ممکن است این افراد دچار آن شوند، مراقبت های پزشکی را ارائه می کند که بتواند از جان آنها محافظت کند.

ایمنی در HSE

بخش ایمنی این شاخص وظیفه دارد تا از کارکنان در برابر خطراتی که در محل کار آنها وجود دارد محافظت کند. برخی از مشاغل مانند جوشکاری و کار در ارتفاع و… پرخطر هستند که آسیب های بیشتری آنها را تهدید می کند. ارائه تجهیزات ایمنی این کارکنان برای حفاظت از جانشان و ایمن سازی آنها، جزوی از فعالیت های HSE می باشد.

آداک فیدار وارد کننده و پخش کننده انواع تجهیزات آتش نشانی و ایمنی در ایران، نمایندگی برترین برندهای جهانی است. جهت استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر با واحد فروش این مجموعه تماس بگیرید.

مزایا HSE برای محیط زیست

اچ اس ای (HSE) در حوزه محیط زیست بر آلودگی های ناشی از ماشین آلات صنعتی که گازهایی نظیر هیدروکربن، گازوئیل و… را تولید می کنند، نظارت دارد. یکی از مهم ترین کارهایی که این سیستم بر آن متمرکز می باشد، کاهش پسماند و مواد صنعتی و همچنین اقداماتی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست است.

هدف شاخص HSE

هدف نهایی از اندازه گیری این شاخص تهیه اطلاعاتی است که باعث پیشرفت و کنترل شرایط می شود. با استفاده از این شاخص سازمان ها می توانند حوادث ایمنی و بهداشتی را کنترل کنند.

شاخص ایمنی و بهداشت HSE

مهمترین مواردی که در این شاخص اندازه گیری می شوند!

مهم ترین مواردی که در شاخص ایمنی HSE اندازه گیری می شود عبارت اند از:

 • FTL یا همان Fatality Lost مربوط به حوادثی است که هنگام کار اتفاق می افتد و باعث مرگ کارکنان می شود.
 • LTI یا Lost Time Incident حادثه اتلاف وقت و یا هر حادثه کاری که باعث شود فرد حادثه دیده به مدت یک شیفت کاری تمام و یا بیشتر از یک روز در محل کار خود حضور پیدا نکند، در واقع یک LTI به حساب می آید.
 • MTO که مخفف عبارت Medical Treatment Only است. این معیار حادثه ای است که موجب می شود تا شخص آسیب دیده به پزشک مراجعه کند. به عبارتی دیگر، زمانی که فرد آسیب دیده بعد از مراجعه به پزشک به محل کار خود باز گردد.
 • RWTC حادثه ای است که به دلیل آن فرد آسیب دیده نمی تواند به کار خود ادامه دهد که به همین علت به آن کارهای ساده و راحت تری محول می گردد. RWTC مخفف عبارت Restricted Work/Transfer Case می باشد.
 • RCRD یا همان Total Recordable Incidents به تمامی حوادثی اطلاق می شود قابل گزارش باشند.

کاربرد شاخص ایمنی HSE

 • بررسی و شناسایی شرایط و فعالیت هایی محیط کار که منجر به آسیب می شود.
 • برآورد میزان ریسک در صورت اجرای خدمات
 • حذف و به حداقل رساندن میزان ریسک حوادث و خطرها
 • اطمینان از استقرار و رعایت قوانین ایمنی
 • افزایش بهره وری کارکنان و سازمان
 • آماده بودن در مواجهه با هرگونه شرایط اضظراری
 • افزایش امنیت و بالا رفتن انگیزه کارکنان

نقش شاخص ایمنی HSE در سازمان ها

یکی از علت هایی که باعث می شود این شاخص در سازمان ها اهمیت داشته باشد، ایجاد محیطی ایمن برای کارکنان است. چرا که وجود یک محیط ایمن باعث شادی و افزایش بهره وری کارکنان می شود، و علاوه بر آن می تواند به کاهش خسارات نیز کمک کند. در صورتی که برنامه سلامتی، ایمنی و بهداشت در یک محیط در اولویت قرار گیرد، این سازمان ها می توانند به صورت موثرتر با کارکنان خود ارتباط بگیرند.

این شاخص ایمنی باعث می شود تا سازمان ها پروژه ها را بر اساس زمانبندی به پایان برسانند. در نتیجه می توانند ارتباط کاری خود را با مشتریان بهبود بخشند.

همیشه یکی از دغدغه های شرکت ها و سازمان ها این است که بتوانند آمار حوادث صنعتی خود را کاهش دهند و از آن طرف بتوانند تولید و سرعت انجام کارها و… را افزایش دهند. برای محقق کردن این خواسته آنها می توانند سیستم شاخص ایمنی و بهداشت یا HSE را به کار بگیرند.

HSE در ایران

شاخص HSE از سال 1382 در وزارت نفت توسط یکی از استادان رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی، وارد ایران شد. بعد از آن وزارت صمت (صنعت، معدن، تجارت) دپارتمانی تحت عنوان HSEE (بهداشت، ایمنی، محیط زیست، انرژی) را راه اندازی کرد.

جمع بندی

بر اساس آمارهای موجود، یکی از بیشترین دلایلی که منجر به حوادث محیط کار می شود، خطای نیروی انسانی است. در نتیجه شما می توانید با به کار گرفتن شاخص ایمنی HSE ریسک های مربوط به خطای انسانی را بررسی و ارزیابی کنید. امروزه سازمان و کارکنان باید شاخص ایمنی را جدی بگیرند. این کار باعث می شود تا سازمان از روند کاری خود اطمینان داشته باشد و از طرفی دیگر کارکنان با خیال آسوده تری مشغول به کار می شوند. البته که روز به روز به صورت سختگیرانه کنترل می شود تا سازمان ها از این سیستم استفاده کنند.

منبع : Wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *