تجهیزات ایمنی کار در سرما

5/5 - (2 امتیاز)

کار در سرما یکی از مشاغل سخت در دنیا است. کارکنان و افرادی که در سرما مشغول به کار هستند، باید موارد ایمنی را جدی بگیرند. در این کار باید از چند جهت این موارد ایمنی را رعایت کنند. اول اینکه از خطرات کار پیشگیری کنند و دوم اینکه باید از خود در برابر سرما محافظت کنند. سرما می تواند احتمال ابتلای شما به انواع بیماری ها مانند سرما خوردگی، آنفولانزا، یخ زدگی عضلات بدن و… را افزایش دهد. در این بخش به معرفی و بررسی تجهیزات ایمنی کار در سرما می پردازیم.

انواع تجهیزات ایمنی کار در سرما

 • لباس ایمنی گرم
 • کلاه ایمنی
 • عینک ایمنی ضد بخار
 • دستکش های مقاوم در برابر سرما
 • کفش ایمنی ضد برودتی

لباس ایمنی مقاوم در برابر سرما

لباس ایمنی گرم یکی از اصلی ترین اجزای این دسته از تجهیزات ایمنی مقاوم در برابر سرما است. هنگام لباس پوشیدن در هنگام کار در سرما باید به طور استاندارد 3 لایه لباس بپوشید.

 • لایه اول: این لایه را اصطلاحا می توانیم زیر پوش هم بگوییم. بدن ما در هنگام کار و فعالیت تعریق می کند و وظیفه این لایه این است که از بدن ما در برابر عرق و رطوبت جلوگیری کند. لباس این لایه را باید از پارچه ای انتخاب کنید که خشک شدن آن طول نکشد و همچنین کمی آزاد باشد با بتوانید به راحتی و بدون محدودیت فعالیت های خود را انجام دهید.
 • لایه دوم: لایه میانی در واقع همان لباس فرم شماست. یکی از لایه های میانی که در گرم نگه داشتن شما نقش اساسی دارد همین لایه دوم است. از ویژگی های این لایه این است که اگر شما گرمتان شد می توانید از لایه را نپوشید و فقط در سرمای شدید هوا از آن استفاده کرد. پارچه این لباس باید از جنسی باشد تا بتواند از شما در برابر برخی آسیب ها و خطرات جلوگیری کند. پارچه این لباس باید از جنسی باشد تا بتواند از شما در برابر برخی آسیب ها و خطرات جلوگیری کند. همچنین باید در برابر برق، اسید و انواع روغن و… مقاوم باشد.
 • لایه سوم: این لایه آخر لباس شماست که باید از شما در برابر وزش باد، بارش باران و برف محافظت کند. لباس این لایه باید از پارچه ای باشد که جنس مناسبی داشته باشد. این لباس باید علاوه بر اینکه مانع ورود سرما به داخل لباس باشد، امکان تهویه هوای داخل لباس را نیز داشته باشد.

در مکان ها و محیط هایی که هوای آن به شدت سرد است می توانید از لباس مقاوم برودتی استفاده کنید که دوام بیشتری در مقابل سرمای شدید دارد.

تجهیزات ایمنی کار در هوای سرد

کلاه ایمنی از تجهیزات کار در سرما

در مراقبت از خود، سر و گردن از مهم ترین اعضای بدن شماست که باید از آن محافظت کنید. کلاه هایی که بر اساس شدت سرما منطقه کاری خود می توانید استفاده کنید، انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • کلاه بافتنی: این نوع کلاه دارای خاصیت کشسانی است که می تواند تمامی نواحی سر شما را بپوشاند. به کار بردن پشم پلی استر و یا میکروالیاف ها می توانند بهترین پوشش در مقابل سرما باشند. بعد از پوشیدن این کلاه می توانید از کلاه ایمنی استفاده کنید. در سرمای معمولی می توانید از این کلاه استفاده کنید.
 • کلاه یکسره: این نواع کلاه می تواند از سر، گردن و قفسه سینه شما در برابر سرما محافظت کند. در برخی انواع آن بینی نیز پوشیده می شود اما دارای تهویه مناسب و استاندارد است. این کلاه تنها دهان و چشمان شما را در بر نمی گیرد. با این کلاه یکسره می توانید از انواع کلاه ایمنی به آسانی استفده کنید.
 • آسترهای حرارتی: آستر حرارتی در مقایسه با کلاه های قبلی از ضخامت کمتری برخوردار است. روی این کلاه می توانید از انواع کلاه ایمنی مهندسی، عمرانی و… استفاده کنید. برخی از مدل های آسترها در برابر حرارت نیز مقاوم اند.
 • کلاه مویی: اگر در محیط کاری خود نیازی به استفاده از کلاه های ایمنی نداشتید می توانید از کلاه مویی استفاده کنید. کلاه مویی یا پشمی در سرمای شدید بهترین گزینه برای استفاده است. چرا که گوش ها، پیشانی و قسمتی از پشت گردن نیز محافظت می کند.

عینک ایمنی ضد بخار

از دیگر تجهیزات کار در سرما می توان به عینک ایمنی ضد بخار اشاره کرد. هنگام کار، چشم یکی از اعضایی است که محافظت از آن را باید جدی گرفت. در هوای سرد عینک های ایمنی معمولی بخار می کنند. بهترین جایگزین آنها استفاده از عینک ایمنی ضد بخار است. در عینک های مناسب کار در سرما از لنزهایی استفاده می کنند که از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لنز پلاریزه

این لنز را می توانید بر روی انواع عینک ایمنی نصب کنید. لنز پلاریزه از چشمان شما در برابر نور بازتاب شده از برف محافظت می کند. در واقع نور مستقیم خورشید که موجب اذیت شدن چشمان شما می شود، انعکاس آن نور روی برف نیز می تواند اذیت کننده باشد و چشم ها را خسته کند که لنز پلاریزه وظیفه دارد تا مانع ورود این نور به داخل چشمان ما شود. در نتیجه با در نظر گرفتن این عوامل آسیب زا که در محیط کاری شما در فصل سرما وجود دارد پیشنهاد می شود تا از عینک های ایمنی کاگول، جوشکاری و… استفاده کنید.

لنز ضد مه

عینک ضد مه وظیفه دارد تا از جمع شدن بخار بر روی عنیک و بیرون آن جلوگیری کند. بخار عینک می تواند وسعت دید شما را کاهش دهد که با استفاده از این لنز، این مشکل نیز بر طرف می شود. اگر شما لنز ضد بخار (ضد مه) داشته باشید دیگر نیازی نیست که دائما شیشه آن را پاک کنید.

عینک ایمنی ضد بخار از تجهیزات ایمنی کار در سرما

دستکش مقاوم برودتی

دستکش مقاوم در برابر سرما از دیگر تجهیزات کار در سرما است که به وفور از آن استفاده می شود. شما می توانید دستکش های زیادی را در بازار با این اسم پیدا کنید اما تمامی آنها کیفیت و استانداردهای لازم را ندارند. یک دستکش مقاوم برودتی باید ویژگی هایی را داشته باشد تا از عملکرد درست و کیفیت آن مطمئن باشیم. مهمترین ویژگی ها عبارت اند از:

پوسته بیرونی با کیفیت

در پوسته بیرونی باید از نایلون Ripstop با پوشش ضد آب استفاده شود. چرا که این الیاف می توانند از ورود باد و هوای سرد و رطوبت به لایه های داخلی جلوگیری کنند.

استفاده از عایق های داخلی مناسب

جهت حفظ گرما و همچنین آزادی فعالیت انگشتان دست در هنگام کار باید از دستکش های دو لایه استفاده کنید. عایق روی این دستکش ها در مقایسه با عایق کف دست قوی تر و ضخیم تر هستند که در نتیجه باعث می شوند تا افراد به راحتی به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین این دستکش ها دارای روکش ضد آب هستند که علاوه بر ضد آب بودن می توانند از تعریق کف دست نیست پیشگیری کنند.

مطابق با قناوری های روز ساخته شده باشد

در دنیای امروزی و با پیشرفت تجهیزات استفاده از گوشی های هوشمند همراه و دیگر تجهیزاتی که نیاز به تاچ دارند، روز به روز افزایش پیدا می کند. در نتیجه دستکش باید این قابلیت را داشته باشند تا بدون اینکه آنها را در بیاوریم، بتوانیم از گوشی و تجهیزات مورد نظر استفاده کنیم.

دستکش مقاوم در برابر سرما از تجهیزات ایمنی کار در سرما

کفش ایمنی زمستانه

یکی از اعضای مهم که باید گرما و ایمنی آن را برقرار کنیم، پاهایمان است. کف پای شما تنها بخشی از بدنتان است که با برف و زمین به صورت مستقیم در ارتباط است. در نتیجه کفی کفشی که از آن استفاده می کنید دارای اهمیت است. کفی این کفش باید دارای عاج های استانداردی باشد که مانع از لیز خوردنمان شود. همچنین باید قابلیت اتصال یخ شکن را نیز داشته باشد. در رویه کفس مقاوم برودتی باید از جنس چرم با کیفیت و ضد آب و در داخل آن از لایه پشمی استفاده شده باشد. پس در هنگام انتخاب و خرید کفش مقاوم برودتی باید به این موارد دقت کنید. چرا که در صورت استاندارد نبودن و نداشتن کیفیت خوب، ممکن است شما دچار آسیب های شدیدی شوید.

جمع بندی

هنگام کار در هوای سرد باید از تجهیزات ایمنی کار در سرما استفاده کنید. چرا که در هوای سرد علاوه بر رعایت ایمنی باید از بدن خود در برابر سرما محافظت کنید. چرا که رعایت نکردن این موارد ایمنی می تواند باعث بروز خطرات و آسیب هایی شود. این تجهیزات ایمنی کار در سرما را می توانید از آریا حریق با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب خریداری کنید. برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *